otrdiena, 2010. gada 12. janvāris

Sveicināti. Šoreiz par sapņiem un Sovjiet Big Ben.
Sapņi pēdējā laikā kļūst arvien reālistiskāki un reālistiskāki. Ne tā, ka tie spētu realizēties dzīvē, bet gan tā, ka sapņošanas laikā ir sajūta, ka tā ir visīstākā un patiesākā realitāte. Un šī realitātes tendence sapņos kļūst vēl izteiktāka. Šonakt, piemēram, es atrados kādā siltā un saules apmirdzētā zemē, kur ūdens tik zils un palmas tik zaļas, ka acis noreibst no krāsu okeāniem. Es zvilnēju kā piemājas runcis burbuļvannā, kas atradās tādā vietā, ka zem tās bija zilumzilais okeāns, un izkabinot vien savu ķetnu aiz vannas robežām tā sajuta okeāna ūdens siltumu, un spēcīgi strāvojošo enerģiju. Skaisti. Tad , es kā piemājas runcis klīdu arī pa pludmalēm un mani caurstrāvoja vēl ne reizi dzīvē nesajusts miers. Līdz šim brīdim man nebija ne mazākās nojausmas, un domāju, ka gan jau tā ir paradīze zemes virsū, bet nesen , nezināmu iemeslu dēļ, manā galvā iešāvās vaŗds - Bahamas, Bahamu salas utt, utjp. Un, še, atveru Bahamu salu www. , un redzu, ka lielākā daļa salu izskatās tieši tā kā manā sapnī, jā, zinu, teiksite ka tā izskatās daudzās siltajās zemēs, bet tomēr, gribētos sev ļaut noticvēt, ka es, šajā, tik sasodīti aukstajā laikā pabiju Bahamās un ļoti veiki atteleportējos atpakaļ uz Latviju, kuru kā rādās vēlas atsaldēt manā mūžā bargākā ziema. Jā, tas par sapņiem.
Bet par Sovjiet Big Ben. (Sovjiet - Šajā gadījumā domāju Padomju savienību, neesmu droša vai esmu latviskajā mēlē šo vārdu pareizi uztapinājusi, tāpēc atļaujos aizrauties ar paskaidrojumiem). Šodien vizinoties piektā maršruta tramvajā, kas slavens ne tikai ar to un to, bet šo un to, man aiz muguras apsēdās kāds pavecāks Angļu pārītis, kas acīmredzot bija nolīguši Latviešu izcelsmes gidu. Tad nu šis centās stāstīt šo un to par to un šito, un tad, pagriezienā, kur jārāda, ka tas , lūk, esot Stockman's, jārāda arī uz Origo pulksteni, kuru, gan Letiņu gids ne tuvu nenosauca par Origo Clock, bet gan "Sovjiet Big Ben". Wtf? Ja,? Jūs arī to pašu padomājāt. Es , protams, negribēju iet uz kašķi, tāpēc turēju muti ciet un pārdomāju to, ka varbūt tiešām šo objektu tā dēvē. Nē, tās ir absolūtas muļķības, bet, ja tā palūkojas, kāds gan brīnums , ka daudzi ārzemnieki vēljoprojām domā, ka Latvija kā tāda nepastāv, domā, ka šeit valsts valoda ir Krievu, un, ka mēs vēljoprojām esam Padomju Savienības īpašumā. Bet , nu, kā gan viņi tā nedomās, ja Latviešu gids atļaujas nosaukt Origo clock, par - SOVJIET BIG BEN. ?????

2 komentāri:

  1. Nodēvēt šo objektu par Origo Clock ir tikpat nekorekti, kā nodēvēt to par Soviet Big Ben. Galu galā Origo pastāv vien kopš 2003. gada, ja nemaldos, bet stacijas pulkstenis - kopš 60. gadiem.

    Lai nu kā, šis Tevis ilustrētais gadījums ir ļoti interesants ar to, ka parāda, kā konkrēti objekti iegūst simboliskas nozīmes un kā šīs nozīmes laika gaitā mainās, kļūstot par sava veida kultūras, ideoloģijas etc indikatoriem.

    Par konkrēto gadījumu - man gan gribētos ticēt, ka Tevis pieminētajam gidam vienkārši bija laba humora izjūta un apzīmējums "Soviet Big Ben" tika lietots kā ironiska atsauce, kuru iespējams uztvert vien noteikta diskursa ietvaros. :)

    Anete

    AtbildētDzēst
  2. Es gan domāju, ka vecajiem angļu tūristie līdz dziļākajām dzīlēm neaizgāja tas, ka tas , iespējams, bija sava veida sarkasms. Bet tas, nu, lai paliek katra paša ziņā.

    AtbildētDzēst